Haber

Belarus, Rusya ile ortaklaşa bölgesel askeri birliklerin savunmaya hazır olduğunu bildirdi

Beyaz Rusya Savunma Bakanlığı, Rusya-Belarus ortak bölgesel gücünün savunma görevine hazır olduğunu duyurdu.

Belarus Savunma Bakan Yardımcısı Andrey Juk yaptığı açıklamada, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukashenko’nun aldığı karar doğrultusunda, Ekim ayının sonundan itibaren ortak bölgesel güçlerin hazırlık ve koordinasyonunun yürütüldüğünü söyledi.

Askeri birliklerin çok sayıda tatbikat gerçekleştirdiğini belirten Juk, “Bugün bölgesel askeri birliklerin Rusya-Belarus Birliği Devletini savunmaya hazır olduğu söylenebilir.” sözünü kullandı.

Farklı birlikler düzeyinde, ortak bölgesel askeri birliklerin yetkinleştirilmesine yönelik çalışmaların bundan sonra da devam edeceğini kaydeden Juk, Belarus topraklarında ortak uçuş taktik tatbikatı düzenleneceğini, Rus ve Belarus ordularının operasyonları yürüteceğini bildirdi. Kalkan-2023 Tatbikatı yıl sonunda.

Belarus Devlet Güvenlik Konseyi Sekreteri Aleksandr Volfoviç ise Rusya-Belarus ortak bölgesel askeri birliklerinin stratejik caydırıcılık unsurlarından biri olduğunu belirterek, “Bu, Batı’daki kızgın kafaları soğutması gereken bir unsurdur. bugün Rusya-Belarus Birliği Devletine yönelik saldırgan bir politikaya sahip.” değerlendirmesini yaptı.

Lukashenko, ortak bölgesel dernekleri hakkında rapor aldı

Belarus Cumhurbaşkanı Lukashenko, ortak bölgesel askeri birliklerden Rus askerlerinin konuşlandığı Obuz-Lesnovskiy poligonunu ziyaret etti ve birliklerin muharebe düzeninin tamamlandığı hakkında bir rapor aldı.

Ayrıca Belarus Savunma Bakanlığı, Rusya-Belarus bölgesel askeri birlikleri için Rus asker ve teçhizatını taşıyan bir yük treninin daha geldiğini duyurdu.

Putin ve Lukashenko, Birlik Devleti sınırlarında artan gerilim gerekçesiyle Ekim ayında iki ülkenin askeri birliklerinden oluşan ortak bir bölgesel güç oluşturdu.

Belarus Savunma Bakanlığı, söz konusu bölgesel gücün başka bir ülkenin topraklarında faaliyet göstermeyeceğini, yalnızca Birlik Devletinin amaçlarının savunmasını korumayı ve güçlendirmeyi amaçladığını açıkladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu